Sport w Gimnazjum w Lyskach

(12kB)
www.uksgracz.pl

Sport w naszym Gimnazjum

Młodzież gimnazjum systematycznie i aktywnie uczestniczy w różnego rodzaju zawodach sportowych i turniejach: piłki nożnej, koszykówki, piłki siatkowej, piłki siatkowej plażowej i piłki ręcznej dziewcząt i chłopców oraz w zawodach lekkoatletycznych a także w zawodach łyżwiarstwa szybkiego.

Każdego roku organizowane są wewnątrzszkolne turnieje dziewczyn i chłopców w piłce nożnej halowej, koszykówce, piłce siatkowej i tenisie stołowym. Jesienią odbywają się indywidualne zawody biegów przełajowych. Duża liczba różnego rodzaju turniejów i zawodów sportowych w których bierzemy udział i osiągamy dobre wyniki, jest efektem wprowadzenia dodatkowych zajęć rekreacyjno-sportowych. Ogromne zainteresowanie jakim się cieszą, pozwala na pogłębianie i doskonalenie umiejętności technicznych uczniów we wszystkich prowadzonych dyscyplinach. Oferta którą proponujemy, pozwala każdemu uczniowi wybrać dyscyplinę, która go interesuje, a w efekcie rozwijać umiejętności w wybranym zakresie.

Krótka historia powstania naszego klubu

UKS "GRACZ" powstał w odpowiedzi na pogłębiający się kryzys w polskim środowisku sportowym-rekreacyjnym oraz zapotrzebowaniu na zorganizowany aktywny wypoczynek. Dzięki zainteresowaniu i sukcesom sportowym naszej młodzieży szkolnej z inicjatywy grupy "zapaleńców" zainteresowanych propagowaniem wychowania fizycznego i dyscyplin sportowych w środowisku lokalnym, na przełomie marca i kwietnia 2004 r. przy Gimnazjum w Lyskach powstał Uczniowski Klub Sportowy "GRACZ". Realizacja zadań statutowych jest możliwa dzięki udostępnieniu nam bazy sportowej Gimnazjum a możliwość korzystania z kompleksu boisk ORLIK 2012 przyczyniają się do różnorodności i uatrakcyjnienia zajęć rekreacyjnych.

Cele UKS "GRACZ"

Uczniowski Klub Sportowy jest specjalnym rodzajem stowarzyszenia, które zrzesza uczniów, ich rodziców, nauczycieli i sympatyków. Celem Klubu jest:

• planowanie i organizowanie pozalekcyjnego życia sportowego uczniów w oparciu o pomoc rodziców i sympatyków klubu,
  • angażowanie uczniów do różnorodnych form aktywności ruchowej i rekreacji,
  • aktywizowanie środowiska osób dorosłych do działań na rzecz wspierania działalności organizacyjnej Klubu,
  • organizowanie działalności sportowej z uwzględnieniem funkcji zdrowotnych.

Obecnie jesteśmy w trakcie realizacji trzech programów dzięki którym organizujemy i finansujemy zajęcia:

• Dofinansowanie zajęć rekreacyjno-sportowych dla uczniów (Ministerstwo Sportu).
  • Upowszechnianie oraz popularyzacji sportu i rekreacji dla młodzieży (Urząd Gminy)
  • Realizacja zadań sportowo-rekreacyjnych o zasięgu powiatowym (Starostwo Powiatowe).

W związku z powyższym zwracamy się do wszystkich, którym bliskie jest propagowanie aktywnych form spędzania czasu wolnego o pomoc i wsparcie w dziele upowszechniania i realizacji powyższych celów.

Sekcje sportowe

Sekcja piłki siatkowej

Co roku organizujemy szkolne rozgrywki siatkówki tradycyjnej i plażowej, Powiatowe Zawody Siatkówki zarówno dziewcząt jak i chłopców; ponadto, od 2008 roku bierzemy udział w Powiatowej Lidze Siatkówki. W zorganizowanej przez nas kolejnej już, V edycji Piłki Siatkowej Plażowej o Puchar Starosty Rybnickiego zajęliśmy II miejsce w kategorii dziewcząt i chłopców.

Sekcja piłki nożnej

Pierwszym sportowym wydarzeniem naszego klubu był udział w Turnieju Piłkarska Kadra Czeka, wiosną 2004 roku. Reprezentacja naszego UKS-u po zwycięstwie w dwóch kolejnych etapach ostatecznie zdobyła II miejsce w finale wojewódzkim. Dziś ze względów formalnych nie możemy w tym turnieju uczestniczyć. Obecnie staramy się uczestniczyć w innych turniejach takich jak Coco-Cola Cup, O Puchar Dyrektora Tygla itp. Ostatnio zdobyliśmy I miejsce w Powiatowym Turnieju "PRZECIW PRZEMOCY" o Puchar Starosty Rybnickiego.

Sekcja koszykówki

W ramach sekcji koszykówki, od początku prowadzimy zajęcia doskonalące umiejętności dzięki czemu nasza reprezentacja z powodzeniem stale uczestniczy w rozgrywkach na terenie powiatu. Od jesieni 2005 roku jesteśmy współorganizatorem a zarazem uczestniczymy w powstałej Powiatowej Lidze Koszykówki. Od 2004 roku organizujemy Noworoczny Turnieju Koszykowej Dziewcząt i Chłopców gdzie nasze reprezentacje klas I i II mają okazję spotkać się z drużynami nie tylko powiatu rybnickiego. Systematycznie uczestniczymy w zawodach powiatowych zajmując czołowe miejsca.

Zapraszamy również na stronę boiska ORLIK 2012
w Lyskach