Ko砤 zainteresowa w gimnazjum

(4kB)

Ko硂 regionalne

Prowadz眂y: G. Fr眛czak

G丑wne cele i za硂縠nia k蟪ka
  • rozwijanie wiedzy o kulturze w砤snego regionu i jej zwi眤kach z kultur narodow
  • kontakt ze 秝iatem lokalnym i regionalnym w celu utworzenia bliskich wi陑i i zrozumienia r罂norakich przynale縩o禼i cz硂wieka
  • ugruntowanie poczucia to縮amo禼i narodowej poprzez rozw骿 to縮amo禼i regionalnej
  • rozwijanie wiedzy o historii regionu w powi眤aniu z tradycjami w砤snej rodziny

Osi眊ni阠ia uczni體

• odnajdywanie we w砤snym 縴ciu warto禼i, jak stanowi "ma砤 ojczyzna", region
  • prezentowanie w砤snego regionu i jego walor體 oraz cech wyr罂niaj眂ych
  • dzia砤nie na rzecz ochrony regionalnego dziedzictwa kulturowego
  • udzia w inicjatywach kulturalnych
  • umiej阾no舵 gromadzenia, wyszukiwania i interpretowania informacji o regionie
  • pos硊giwanie sie nowoczesnymi metodami prezentowania (promowania) swego regionu
  • wdra縜nie uczni體 do samorz眃no禼i
  • dostrzeganie zwi眤k體 tradycji swojej rodziny z tradycjami regionalnymi i narodowymi

Wiele ostatnio m體i si o "powrocie do korzeni" czy randze edukacji regionalnej. Szukanie "swoich korzeni" daje cz硂wiekowi poczucie przynale縩o禼i do konkretnego miejsca, kultury, wsp髄noty. Wychodz眂 naprzeciw tym tendencjom w Gimnazjum w Lyskach, w roku szkolnym 2004/2005, rozpocz瓿am realizacj programu dzia砤 edukacyjnych w ramach Ko砤 Regionalnego.

Program, kt髍y zaproponowa砤m jest pochodn moich wieloletnich do秝iadcze zwi眤anych z edukacj regionaln, z pr骲 odpowiedzi na pytania nurtuj眂e m硂dzie; o w砤sn to縮amo舵, pochodzenie, skomplikowan histori regionu.

眘k jest dla mnie terenem, kt髍y pragn poznawa z moimi uczniami, swoist przestrzeni, "moj ma潮 ojczyzn". G丑wnym celem mojego programu jest ukszta硉owanie w uczniach poczucia w砤snej to縮amo禼i regionalnej oraz zaanga縪wania w poznawanie regionu, w kt髍ym wsp髄nie 縴jemy. W ramach zaj赕 ko砤 zosta硑 opracowane wywiady z najstarszymi mieszka馽ami naszej gminy, kt髍zy wyrazili na to zgod. Zosta opracowany s硂wnik termin體 zwi眤anych z regionalizmem zatytu硂wany "S硂wnik m硂dego regionalisty".

Tematem wiod眂ym by硂 tak縠 poznawanie sylwetek wybitnych 眤ak體 od 秗edniowiecza po czasy wsp蟪czesne. Szczeg髄na uwag po秝iecili秏y osobom zas硊縪nym dla Lysek i okolic takich jak: J髗ef Benedykt Po砮dnik, Karol Godula, Maksymilian Basista, Juliusz Roger. Ka縟y z uczestnik體 ko砤 przygotowa referat na temat wybranej postaci. Jako podsumowanie zosta urz眃zony mini-konkurs wiedzy o wybitnych 眤akach.

Zosta砤 nawi眤ana sta砤 wsp蟪praca z przedstawicielem Urz阣u Gminy Lyski do spraw cmentarnictwa, w ramach kt髍ego zosta硑 u禼i秎one zasady wsp蟪pracy przy piel阦nacji Miejsc Pami阠i Narodowej. Aby uczci poleg硑ch uczestnik體 "Marszu ierci", w roku szkolnym 2003/2004, zorganizowano pieszy rajd cz硂nk體 ko砤 szlakiem mogi poleg硑ch Wi昙ni體 O秝i阠imia na terenie Gminy Lyski. Uporz眃kowano wtedy i posadzono kwiaty na mogi砤ch w Lyskach, 痽tnej i Raszczycach.

Z okazji i阾a Niepodleg硂禼i oraz rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, cz硂nkowie ko砤 przygotowuj apele, akademie, a nawet brali udzia w s眃zie nad Stanis砤wem Augustem Poniatowskim.

Najwi阫szymi przedsi陊zi阠iami by硑 konkursy: I Gwarowy Konkurs Szkolny po潮czony z zaj阠iami otwartymi na terenie zabytkowej le秐icz體ki w Suminie oraz konkurs o czasach stanis砤wowskich z okazji rocznicy Konstytucji 3 Maja.

Warto r體nie podkre秎i bardzo dobr frekwencj na zaj阠iach ko砤 oraz sta潮 opiek nad izb regionaln.

(1kB)program k蟪ka regionalnego