Ko砤 zainteresowa w gimnazjum

(4kB)

Klub matematyczny "Elipsa"

Prowadz眂y: J. Kotyczka

G丑wne cele i za硂縠nia klubu
G丑wnym celem k蟪ka matematycznego jest intensywne rozwijanie umiej阾no禼i logicznego my秎enia i dedukowania u uczni體 o ponadprzeci阾nych zdolno禼iach, a tak縠:
  • doskonalenie umiej阾no禼i pos硊giwania si j陑ykiem matematycznym (czytanie, zapisywanie formalizm體, j陑yk "m體iony")
  • zapoznanie uczni體 z dowodem matematycznym (metody dowodzenia, "droga" od za硂縠nia do tezy, dowody twierdze algebry i geometrii)
  • kszta硉owanie w uczniach umiej阾no禼i rozwi眤ywania problem體 logicznych metod tzw. nauczania ekspertowego, w kt髍ym ucze jest stopniowo wdra縜ny do realizacji podstawowych funkcji systemu ekspertowego wspomaganego multimedialnie, s硊勘cego wykonywaniu zada w procesie dydaktycznym, a tak縠 bierze czynny udzia w tworzeniu takich system體 ekspertowych. Pozwala to motywowa ucznia do rozwi眤ywania zada i do poszukiwania odpowiedzi na pytania nie tylko po to, aby uzyska wysok ocen, ale g丑wnie po to, by sta si ekspertem w danej dziedzinie wiedzy. Pozwala to tak縠 przygotowywa umys硑 uczni體 do wysi砶u logicznego my秎enia, dzi阫i czemu w m硂dym pokoleniu mo縩a wykszta砪i logicznie my秎眂e i zarazem informatyczne spo砮cze駍two, w kt髍ym ka縟y potrafi samodzielnie stawa si ekspertem w swojej dziedzinie, prawid硂wo wnioskowa i operatywnie wykorzystywa sw wiedz.

Tematyka zaj赕

• podzielno舵 w zbiorze liczb naturalnych (dowody twierdze o podzielno禼i, algorytm Euklidesa, liczby pierwsze - "sito Eratostenesa", rozk砤d liczby naturalnej na czynniki pierwsze);
  • r體nanie pierwszego stopnia z dwoma niewiadomymi - znajdowanie par liczb ca砶owitych / naturalnych spe硁iaj眂ych r體nanie;
  • zadania tekstowe na r體nania i uk砤dy r體na o podwy縮zonym stopniu trudno禼i (zadania historyczne, geometryczne);
  • rozwi眤ywanie r體na, w kt髍ych wyst阷uje warto舵 bezwzgl阣na;
  • uk砤dy r體na i r體nania z parametrem (badanie liczby rozwi眤a lub szukanie konkretnych rozwi眤a w zale縩o禼i od parametru, znajdowanie warto禼i parametru dla zadanych warunk體);
  • niedziesi眛kowe systemy pozycyjne: dw骿kowy, tr骿kowy, pi眛kowy, 髎emkowy; dzia砤nia na liczbach w tych systemach, zamiana liczb z jednego systemu na inny;
  • przyk砤dy zbior體, symbole: nale縠nia, zawierania, sumy i iloczynu zbior體, dzia砤nia na zbiorach, figura geometryczna jako zbi髍 punkt體;
  • dowody twierdze geometrycznych: o k眛ach w kole, o k眛ach i bokach tr骿k眛a, twierdzenia dot. wielok眛體, k眛體, okr阦體 itp.
  • zadania logiczne (zastosowanie implikacji warunkowej, np. w zadaniu o wa縠niu monet).
  • zadania typu "test inteligencji", polegaj眂e na podaniu kolejnych "wyraz體" ci眊u znak體, dorysowaniu logicznie brakuj眂ych element體 itp.

(17kB) Regulamin konkursu zadaniowego "Elipsa"

1. Do udzia硊 w konkursie i cz硂nkowstwa w Klubie Elipsa zapraszam wszystkich uczni體 gimnazjum, zw砤szcza z klas drugich i trzecich.
  2. Uczestnicy rozwi眤uj zadania wybrane na dany miesi眂 (od wrze秐ia do maja, z wyj眛kiem lutego - ferie zimowe). Rozwi眤ania oddajemy do ostatniego dnia nauki w danym miesi眂u, ka縟e na oddzielnej kartce (w nag丑wku: imi, nazwisko, klasa).
  3. Za ka縟e rozwi眤anie uczestnik otrzymuje punkty, doliczane na swoje konto. Punktowana b阣zie tak縠 aktywno舵 danej klasy.
  4. Po ka縟ym miesi眂u uczestnik體 konkursu zapraszam na spotkanie, podczas kt髍ego:
    • om體imy prawid硂we rozwi眤ania zada z poprzedniego miesi眂a,
    • dowiemy si, jak podej舵 do zada z nast阷nej listy, poznaj眂 troch ciekawszej matematyki, spoza programu szkolnego, np.:
      poszukamy haczyk體 w ZADANIACH LOGICZNYCH i strategi na MIGSWKI, odkryjemy R盈NE SYSTEMY LICZBOWE, polubimy WYZNACZNIKI - SZYBKI SPOS覤 NA UKDY R覹NA, mo縠 dowiemy si te, CO TO JEST DOW覦, skonstruujemy CIEKAWE FIGURY i zbudujemy BRY, kt髍e nam si nie 秐i硑 :
    • aktywno舵 na zaj阠iach b阣zie nagradzana dodatkowymi punktami na konto!
  5. A w czerwcu punkty b阣 podsumowane - wy硂nimy i nagrodzimy zwyci陑c體!

1. Abramowicz T. Zadania dla k蟪ek matematycznych.
  2. P. J阣rzejewicz, "Bukiety matematyczne", GWO
  3. Dawidziuk M. E., D眀rowski M. (red.), "mig丑wki z Manchesteru" cz. I i II, WSiP, W-wa 1993.
  4. Krawcewicz Z. Zadania dla uczni體 klas V - VIII uzdolnionych matematcznie, WSiP 1997
  5. Krysicki W. Jak liczono dawniej, a jak dzi., Opowie禼i z dziej體 liczb.
  6. Lehmann J., Kurzweil durch Mathe, Aulis Verlag Deubner & CO KG, K鰈n 1986.
  7. Papert S., Burze m髗g體. Dzieci i komputery, PWN, Warszawa 1996.

(1kB) program k蟪ka matematycznego "Klub Elipsa"