Ko砤 zainteresowa w gimnazjum

(4kB)

Ko硂 ekologiczno - chemiczne

Prowadz眂y: B. Sikora

G丑wne cele i za硂縠nia k蟪ka
  • rozbudzanie 秝iadomo禼i ekologicznej,
  • rozwijanie zainteresowania uczni體 wiedz chemiczn,
  • wzbudzanie i rozwijanie pasji badawczej oraz tw髍czego my秎enia,
  • wdra縜nie umiej阾no禼i pos硊giwania si zdobyta wiedz chemiczn w 縴ciu codziennym,
  • uwra縧iwianie na pi阫no przyrody,
  • kszta硉owanie umiej阾no禼i obserwacji 秗odowiska przyrodniczego oraz dostrzegania zagro縠,
  • doskonalenie umiej阾no禼i korzystania z r罂nych 紃骴e informacji (literatura popularnonaukowa, Internet).

Osi眊ni阠ia uczni體

Po realizacji programu ucze:

• oceni stopie i jako舵 zagospodarowania odpad體 w najbli縮zej okolicy,
  • dostrze縠 zwi眤ki przyczynowo skutkowe w procesach degradacji przyrody,
  • b阣zie si czu odpowiedzialny za stan 秗odowiska i wykazywa trosk o jego czysto舵,
  • wymieni skutki niekontrolowanego rozwoju i post阷u cywilizacji,
  • wyka縠 zaanga縪wanie na rzecz ochrony przyrody.

Ekologia to nauka o zwi眤kach (wzajemnych oddzia硑waniach) miedzy organizmami a otaczaj眂ym je 秗odowiskiem. Termin ekologia pochodzi od greckich s丑w: Oikos, co oznacza dom, miejsce 縴cia, i Logos - s硂wo, nauka. Tak wiec dos硂wnie ekologia oznacza nauk o miejscu 縴cia organizm體 (秗odowisku).

Post阷uj眂a degradacja 秗odowiska naturalnego, zanieczyszczenia oraz nierozs眃ne wykorzystywanie bogactw naturalnych sk砤nia wielu ludzi do dzia砤 na rzecz poprawy i ochrony przyrody. Przysz硂禼i naszego spo砮cze駍twa jest m硂dzie, dlatego jak najwcze秐iej nale縴 rozbudza w m硂dych ludziach zainteresowanie otoczeniem i jego problemami, wykorzystuj眂 ich spontaniczna potrzeb dzia砤nia i akceptacji tych dzia砤.

Jeste秏y cz甓ci przyrody, a niszcz眂 j, lekcewa勘c jej prawa - niszczymy samych siebie. Musimy wiec zdawa sobie spraw z konieczno禼i ochrony powietrza, wody i gleby, obowi眤ku zmniejszania odpad體 i poszukiwania bezpiecznych dla 秗odowiska sposob體 uzyskiwania energii, oszcz阣nego korzystania z zasob體 surowcowych i zasob體 biosfery, a tak縠 racjonalnego u縴wania substancji chemicznych.

Pog酬bianie wiedzy ekologicznej i chemicznej s硊縴 og髄nemu rozwojowi ucznia, daje mu mo縧iwo舵 rozwijania zainteresowa i talent體, rozbudzania aktywno禼i poznawczej oraz kszta硉owania umiej阾no禼i i postaw warunkuj眂ych podejmowanie skutecznych dzia砤 wobec pojawiaj眂ych sie dla 秗odowiska zagro縠. Wiedza ta jest istotnym elementem powi眤ania wewn阾rznego 秝iata szkolnego ze 秝iatem zewn阾rznym.

(1kB)program k蟪ka ekologiczno - chemicznego