Gimnazjum w Lyskach
z wizytą w Portugalii

W dniach 27– 31 maja grupa czterech uczennic oraz trzech nauczycieli  z Gimnazjum im. majora  pilota Antoniego Tomiczka w Lyskach wybrała się z wizytą do Montijo. Było to czwarte spotkanie szkół partnerskich realizujących wspólny projekt „Today Blue Planet But Tomorrow?” programu Comenius- Wielostronne Projekty Szkół Partnerskich. Gimnazjum w Lyskach w ramach wspomnianego projektu współpracuje z siedmioma szkołami w siedmiu krajach: Turcja( koordynator całego projektu), Włochy, Węgry, Portugalia, Grecja, Francja, Polska oraz Hiszpania.

Montijo, miasto kolejnego spotkania szkół, znajduje się w Portugalii, 35 km od stolicy- Lizbony. Odległośc w linii prostej  z Lysek do Montijo wynosi 3128 km w linii prostej. Szkoła w  Montijo (Escola Básica Integrada do Esteval) to szkoła podstawowa, do której uczęszczają uczniowie w wieku od 4 do 16 lat. W tej szkole, należącej do grupy szkół Poety Joaquima Serra(w skład grupy szkół wchodzi 12 różnych szkół w Portugalii) pracuje 70 nauczycieli oraz uczy się 650 uczniów. Szkoła partnerska projektu jest położona na przedmieściach Montijo.

Szkoła partnerska w Montijo gościła  34 uczniów oraz 19 nauczycieli pochodzących z 7 europejskich krajów(Polska, Turcja, Francja, Grecja, Hiszpania, Włochy i Węgry).  W czasie spotkania uczniowie prezentowali zadania przygotowane wcześniej w swoich krajach. Jednym z ważniejszych zadań było przygotowanie plakatu zawierającego dokumentację fotograficzną z organizacji Międzynarodowego Dnia Ziemi. Wydarzenie to miało miejsce 22 kwietnia i było ściśle związane z tematyką wodną. Uczniowie przedstawiali hasła oraz plakaty promujące oszczędzanie wody, uczestniczyli w licznych konkursach i zabawach, związanych z wodą. W Portugalii uczniowie zaprezentowali także zabawy i zabawki związane z wodą. Polska grupa przedstawiła tradycję Lanego Poniedziałku oraz zaprezentowała zabawkę „Śpiewające ptaki”.

Uczestnicy spotkania wzięli udział  w zajęciach przygotowanych przez stronę portugalską w szkole oraz na plaży Costa da Caparica Beach. Wszyscy mieli także okazję zobaczyć Wieżę Belem, Pomnik Odkrywców(Padrao Dos Descobrimentos), Klasztor św. Hieronima w Lizbonie, śródmieście Lizbony. Szczególne zainteresowanie wzbudziło największe w Europie Oceanarium oraz warsztaty artystyczne przygotowane przez szkołę turecką uczące malowania na wodzie, tzw. Sztuka Ebru (Marbling). Sztuka Ebru polega na malowaniu na wodzie i tworzeniu fantastycznych wzorów.Sztuka Ebru jest pielęgnowana od setek lat na terenie Turcji. Powstała najprawdopodobniej w XIII wieku na obszarze Azji Środkowej, a stamtąd Szlakiem Jedwabnym dotarła do Indii, Persji(Iranu) oraz Anatolii (Turcji). Pod nazwą turecki papier przedostała się również do Europy.

Uczniowie ze wszystkich krajów uczestniczyli w Lizbonie w grach miejskich, podczas których zwiedzili  Muzeum Wody(Aqueduto das Aquas Livres e Mae de Aqua).W ostatnim dniu wizyty uczestnicy zapoznali się z działaniem  wiatraku w Montijo.

koordynator projektu Comenius

Galeria zdjęć - zapraszamy!