Nauczyciele i uczniowie szkół partnerskich
z wizytą lyseckim gimnazjum

W dniach 24 - 28 marca 2014 r. Gimnazjum im. majora pilota Antoniego Tomiczka w Lyskach gościło 11 nauczycieli oraz 17 uczniów realizujących wspólny projekt o wodzie "Today Blue Planet, But Tomorrow?" (Dzisiaj Niebieska Planeta, Ale Jutro?) programu Comenius 2012 - 2014.

W projekt zaangażowanych jest 8 szkół z 8 krajów europejskich, zaś na spotkanie szkół w Lyskach przybyli uczestniczy z 4 krajów. Turcję reprezentowało 4 nauczycieli oraz 4 uczniów, z Francji przyjechało 3 nauczycieli oraz 8 uczniów, z Grecji - 2 nauczycieli i 3 uczennice, zaś z Portugalii - 2 nauczycieli i 2 uczennice. Uczniowie zamieszkali w domach swoich polskich kolegów, zaś nauczyciele w jednym z rybnickich hoteli.

W ciągu tego tygodnia uczestnicy realizowali zadania projektowe oraz zwiedzali miejsca naszego regionu oraz południowej częśći Polski związane z wodą.

W pierwszym dniu wizyty uczestnicy poznali Elektrownię Rybnik i Zalew Rybnicki, zaś wieczorem nauczyciele i rodzice uczniów przygotowali dla wszystkicj Kolację Powitalną, podczas, której prezentowali się uczniowie naszego gimnazjum.

Goście zwiedzali również Zabytkową Kopalnię Węgla Kamiennego "GUIDO" w Zabrzu, Pałac oraz Zagrodę Żubrów w Pszczynie, Zbiornik Goczałkowicki, Kopalnię Soli w Wieliczce oraz  miasto Kraków z rzeką Wisłą, Oczyszczalnię Ścieków w Suminie, a takze Racibórz z rzeką Odrą i Zamkiem Piastowskim.

Najważniejszym zadaniem do wykonania podczas pobytu
w Polsce był obrazkowy słownik wielojęzyczny w 8 językach (angielski, polski, turecki, grecki, francuski, hiszpański, portugalski, węgierski i włoski) wyrazów związanych z wodą oraz idiomów, przedstawionych za pomocą rysunków. Słowniki, które powstały podczas prac projektowych w Lyskach zostały wysłane do krajów partnerskich
i zostaną wykorzystane na zajęciach w szkołach partnerów.

Przygotowany słownik można zobaczyć tutaj -> DICTIONARY

W maju odbędzie się już ostatnia wizyta szkół partnerskich w Hiszpanii, dlatego już teraz należy przygotować kolejne zadania. Jednym z zadań będzie happening we wszystkich krajach partnerskich, zachęcający całą społeczność lokalną i szkolną danej szkoły do dbania o ilość i jakość wody. W Lyskach happening "WODNE SOS" odbędzie się 30 kwietnia.

koordynator projektu Comenius