Gimnazjum w Lyskach
z wizytą w Grecji

W dniach 20 – 25 października delegacja 3 nauczycielek
z Gimnazjum im. majora  pilota Antoniego Tomiczka w Lyskach wybrała się z wizytą do Panaitolio w ramach realizowanego
w szkole programu Comenius.

Panaitolio to grecka miejscowość, licząca 5000 mieszkańców i jest położona w zachodniej części Grecji, 180 km na południowy- zachód od Aten oraz w odległości 4 km od Agrinio, w pobliżu największego jeziora Grecji- Trihonida. W tej miejscowości znajduje się jedna ze szkół partnerskich realizujących wspólny projekt „Dzisiaj Niebieska Planeta, ale Jutro?”. Szkoła partnerska w Panaitolio z którym Gimnazjum w Lyskach współpracuje( Junior High School of Panaitolio) to szkoła ponadpodstawowa(gimnazjum) do której uczęszczają uczniowie w wieku od 12 do 15 lat. W tej  szkole pracuje 20 nauczycieli oraz uczy się 100 uczniów.

Szkoła partnerska w Panaitolio gościła  10 uczniów oraz 10 nauczycieli pochodzących z 4 europejskich krajów(Polska, Turcja, , Hiszpania, Włochy).  W czasie spotkania  szkoły partnerskie prezentowały zadania przygotowane wcześniej w swoich krajach, związane z wodą. Były to 3 prezentacje: „Woda w literaturze”, „Piosenka o wodzie” oraz „Taniec tradycyjny i taniec nowoczesny”. Szkoła w Lyskach zaprezentowała wiersz Adama Mickiewicza „Nad wodą wielką i czystą”(tłumaczony na język angielski „Above the vast”), chór szkolny zaprezentował piosenkę „Cicha woda”, zaś spośród tańców narodowych wybrano do przedstawienia „Polonez”. Wszyscy uczestnicy spotkania poznawali  szkołę w Panaitolio, wizytowali wybrane zajęcia
(lekcja języka greckiego, starożytnego oraz nowoczesnego),  brali udział w zajęciach przygotowanych przez szkołę grecką (nauka tańca greckiego, poznawanie strojów starożytnej Grecji), uczniowie brali udział w zajęciach sportowych w Centrum Sportowym „Emileon” oraz szukali najciekawszych obiektów do fotografowania w mieście Messolonghi. Oprócz realizacji wcześniej wytyczonych zadań wszyscy  uczestnicy mieli okazję poznać okolice Panaitolio oraz różne rodzaje zbiorników wodnych.

W poniedziałek uczestnicy spotkania szkół partnerskich wybrali się na autokarową wycieczkę w celu poznania największego jeziora Grecji, Trihonida. We wtorek nauczyciele i uczniowie zapoznali się z budową i działaniem zapory wodnej Kastraki. Zapora ta jest położona nad rzeką Acheloos, w odległości 310 km od Aten. Została wybudowana w 1969 r. w celu pozyskiwania energii wodnej(hydroelektrownia Kastraki), dostarczania wody pitnej dla miasta Agrinio i okolicznych wiosek oraz nawadniania pól. Po południu uczestnicy zwiedzili najbliżej położone szkole partnerskiej miasto, Agrinio, które zamieszkuje około 100 000 mieszkańców i pełni rolę centrum handlowego. W tym mieści zobaczono wystawę rzeźby Kapralosa, park oraz centrum miasta. W środę nauczyciele i uczniowie wybrali się na wycieczkę objazdową, aby zobaczyć słone jezioro, rybacką wioskę Tourlida, kopalnię soli morskiej Alykes,miasto Messolonghi, starożytne miasto Plevrona oraz nadmorskie miasto Nafpaktos.
W Messolonghi znajduje się laguna z rzadkimi gatunkami roślin oraz  280 gatunkami ptaków. Starożytna Plevrona była po raz pierwszy wspomniana przez Homera, usytuowana około 5 km na północny- zachód od miasta Messolonghi. To starożytne miasto posiada mury o długości 2360 m, a najważniejszymi obiektami są teatr starożytny, agora, duże zbiorniki wodne, stadion(centrum sportowe). W pobliżu tego miasta znajduje się fabryka soli morskiej, w której  produkuje się 92 % soli morskiej w Grecji, co zapewnia 65 % krajowej konsumpcji. Zakłady te zajmują powierzchnię 1200 ha, tereny te zamieszkuje   wiele gatunków ptaków, w tym flamingi. Sól produkuje się pomiędzy marcem a październikiem, zależnie od warunków pogodowych, sól zazwyczaj jest zbierana we wrześniu i październiku, proces zbierania soli musi być zakończony przed pierwszymi jesiennymi deszczami(w tym regionie deszcze  zaczynają się w październiku
i trwają do marca).

W czwartek odbyło się spotkanie z władzami miasta Agrinio
w ratuszu miejskim, po południu uczniowie przedstawiali kolejne zadania związane z tańcami oraz piosenkami o wodzie, zaś wieczorem rodzice szkoły greckiej przygotowali dla wszystkich gości potrawy narodowe Grecji.

W piątek wszyscy goście wyjechali z Panaitolio w stronę Aten. Uczestnicy z Polski oraz Włoch odlecieli do domu już w piątek, zaś nauczyciele i uczniowie z Turcji oraz Hiszpanii dopiero w niedzielę, wcześniej zwiedzając najsłynniejszy zabytek starożytnej Grecji, Akropol w Atenach.

Obecnie kolejna grupa uczniów oraz nauczycieli lyseckiego gimnazjum przygotowuje zadania, które zostaną zaprezentowane podczas  wizyty w Albi(Francja),  w czasie ferii zimowych,
w styczniu.

koordynator projektu Comenius

Galeria zdjęć - zapraszamy!