Gimnazjum w Lyskach
z wizytą we Francji

W dniach 19– 25 stycznia br. grupa uczniów oraz nauczycieli  z Gimnazjum im. majora  pilota Antoniego Tomiczka w Lyskach wybrała się z wizytą do Albi. Albi to miejscowość i gmina we Francji, oddalona 75 km na północny- wschód od Tuluzy w regionie Midi - Pireneje, w departamencie Tarn. W 2010 roku miasto wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO (Katedra św. Cecylii). W średniowieczu miejscowość ta była centrum herezji katarów, a w 1864r. urodził się w Albi francuski malarz i grafik Henri de Toulouse. Odległość z Lysek do Albi wynosi 1940 km.

Spotkanie w Albi było szóstym spotkaniem szkół partnerskich realizujących wspólny projekt "Today Blue Planet But Tomorrow?" programu Comenius - Wielostronne Projekty Szkół Partnerskich. Szkoła w Albi (Cite scolaire Bellevue) to największa szkoła w mieście, do której uczęszczają uczniowie w wieku od 10 do 20 roku życia. W tej szkole znajduje się grupa "SEGPA", która realizuje projekt Comenius, wpsólnie z 7 szkołami europejskimi, z Turcji, Hiszpanii, Portugalii, Węgier, Grecji, Włoch oraz z naszym gimnazjum.

W czasie spotkania uczniowie prezentowali zadania przygotowane wcześniej w swoich krajach. Były to 2 zadania, czyli plakat przedstawiający zawody związane z wodą (hydraulik, strażak, nurek, laborantka badająca czystość wody, ratownik, rybak) oraz zdjęcia prezentujące 4 miasta związane z wodą geograficznie, ekonomicznie lub historycznie. Uczestnicy szkoły lyseckiej przedstawili Rybnik, Kraków, Sopot oraz Gdańsk. Uczestnicy spotkania wzięli udział w zajęciach przygotowanych przez stronę francuską w szkole oraz na wielu wyjazdach związanych z projektem.

Uczestnicy zwiedzili "Sidobre" czyli rezerwat skalny z ciekawymi formami granitowymi, rozlewnię wody butelkowanej "Salvetat", Muzeum Henri Toulouse - Lautreca, oczyszczalnię ścieków, hydroelektrownię oraz Muzeum "Le saut du Tarn" (muzeum otwarte w 1995 r. przez byłych pracowników dawnej Elektrowni Wodnej na rzece Tarn)

Gimnazjum w Lyskach obecnie przygotowuje się do przyjęcia gości z 4 krajów (Francji, Turcji, Portugalii oraz Grecji) w marcu

koordynator projektu Comenius