Wizyta w Balatonlelle

W dniach 10 – 17 marca grupa 6 uczennic oraz 2 nauczycieli  z Gimnazjum im. majora  pilota Antoniego Tomiczka w Lyskach wybrała się z wizytą do Balatonlelle w ramach realizowanego w szkole programu Comenius.

Balatonlelle to węgierska miejscowość, położona w południowej części Jeziora Balaton, 180 km na południowy- zachód od Budapesztu. W tej miejscowości znajduje się jedna ze szkół partnerskich realizujących wspólny projekt „Dzisiaj Niebieska Planeta, ale Jutro?”. Szkoła partnerska w Balatonlelle, z którym Gimnazjum w Lyskach współpracuje (Balatonlelle-Karád Általános Iskola) to szkoła podstawowa oraz muzyczna, do której uczęszczają uczniowie w wieku od 7 do 14 lat. W tej przyjaznej szkole pracuje 30 nauczycieli oraz uczy się 300 uczniów.

Szkoła partnerska w Balatonlelle gościła  35 uczniów oraz 20 nauczycieli pochodzących z 6 europejskich krajów(Polska, Turcja, Francja, Grecja, Hiszpania, Portugalia).  W czasie spotkania uczniowie z 7 szkół partnerskich prezentowali zadania przygotowane wcześniej w swoich krajach, związane z wodą i  zgodne z tematem projektu. Były to prezentacje multimedialne o swojej miejscowości, szkole, kraju oraz film nagrany przez uczniów, z każdej szkoły „Woda jest życiem”. Wszyscy uczestnicy spotkania poznawali także szkołę w Balatonlelle, wizytowali wybrane zajęcia (np. zajęcia nauczania początkowego, lekcja języka węgierskiego, biologii), brali udział w zajęciach przygotowanych przez szkołę węgierską („Wodni Badacze”- quizy, eksperymenty), brali udział w warsztatach na plaży, grach sportowych oraz przygotowywali prezentację multimedialną ze spotkania. Oprócz realizacji wcześniej wytyczonych zadań, wszyscy nauczyciele oraz uczniowie mieli okazję poznać okolice Balatonlelle oraz Jezioro Balaton. W środę uczestnicy spotkania wybrali się na autokarową wycieczkę w celu poznania miejscowości leżących w północnej części Jeziora Balaton – Tihany, Badacsony, Szigliget oraz Kesthely, zaś popołudniem wszyscy wybrali się do Parku Wodnego w Kehidakustany, w którym występują termalne wody.

W związku z nagłym atakiem zimy powrót polskiej grupy do domu został utrudniony i opóźnił się o jeden dzień.  Polscy  uczestnicy musieli wracać dopiero w sobotę w nocy, ale mieli okazję zwiedzić dodatkowo stolicę Węgier – Budapeszt.

Obecnie kolejna grupa uczniów lyseckiego gimnazjum przygotowuje się do wizyty w Montijo (Portugalia), która odbędzie się w ostatnim tygodniu  maja.

Przygotował szkolny koordynator Comeniusa:

Fotokronika