POMOC MATERIALNA
dla uczniów gimnazjum

Uczniowie Gimnazjum w Lyskach mogą uzyskać pomoc materialną w następujących formach:

1. Pomoc materialna o charakterze edukacyjnym - stypendia szkolne

Pomoc materialna o charakterze edukacyjnym przysługuje uczniom zamieszkałym na terenie Gminy Lyski.
Miesięczna wysokość dochodów na osobę w rodzinie nie może przekroczyć 514,00 zł netto (dochód z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku).

Formularz wniosku o przyznanie stypendium szkolnego można pobrać ze strony internetowej www.lyski.pl, a także w Urzędzie Gminy w Lyskach (p. 20) oraz w sekretariatach szkół. Wniosek o przyznanie stypendium szkolnego wraz z zaświadczeniami o dochodach składa sie do 15 września br. szkolnego w Urzędzie Gminy w Lyskach (pok. 20) lub w sekretariacie szkoły.
Dodatkowe informacje dotyczące stypendium szkolnego można uzyskać pod numerem telefonu 32 43 30 174 w Gminnym Zespole Obsługi Placówek Oświatowych.

2. Zasiłek szkolny

Zasiłek szkolny może być przyznany uczniowi szkoły, zamieszkałemu na terenie Gminy Lyski znajdującemu się w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego (śmierci jednego lub obojga rodziców lub prawnych opiekunów, klęski żywiołowej, długotrwałej choroby ucznia, innych szczególnych zdarzeń losowych)
O zasiłek szkolny można ubiegać się w terminie nie dłuższym niż 2 miesiące od wystąpienia zdarzenia losowego uzasadniającego przyznanie tego zasiłku.
 

Wnioski można pobrać poniżej lub w sekretariacie gimnazjum.

  Informacje o dowozie dzieci niepełnosprawnych

  Wniosek o stypendium szkolne

  Wniosek o zasiłek szkolny

  Wniosek o dowóz dzieci niepełnosprawnych

Termin składania wniosku o stypendium szkolne: 15.09.2017 r."WIĘCEJ NIŻ ZDROWE ODŻYWIANIE"
Sprawozdanie

Dnia 15 maja 2017 odbyła się wycieczka do Ostravicy w Beskidzie Morawsko-Śląskim w Czechach w ramach projektu „Więcej niż zdrowe odżywianie”. W porannych godzinach wsiedliśmy do autokaru i ruszyliśmy w stronę Republiki Czeskiej, gdzie mieliśmy spędzić trzy dni wraz z kolegami z zaprzyjaźnionej czeskiej szkoły. Byliśmy zakwaterowani w hotelu Liptov. Już pierwszego dnia ruszyliśmy na pierwszy wspólny spacer po okolicy, gdzie mieliśmy okazję zapoznać się z naszymi kolegami, wspólnie porozmawiać, a także dostrzec piękno natury oraz podziwiać otaczające nas krajobrazy.

Po udanym spacerze, wróciliśmy do naszego hotelu, gdzie czekała na nas pyszna kolacja i niespodzianka ze strony nauczycieli, którzy przygotowali dla nas krótką lekcję z rozpoznawania roślin typowych dla tej okolicy. Ku naszemu zdziwieniu wieczorem jeszcze raz poszliśmy na spacer. Było ciemno i mrocznie, ale nic nie stało na przeszkodzie, by i o takiej porze świetnie się bawić. Nazajutrz mieliśmy okazję zdobyć szczyt Łysa Góra o wys. 1323 m n.p.m.

Wskoczyliśmy w wygodne buty i ruszyliśmy w drogę. Na początku nie sprawiało nam to wiele trudności, ale schodki zaczęły się dopiero później. Mimo długiej i jakże męczącej trasy udało nam się zdobyć szczyt jednego z pasm Beskidów. Zasłużyliśmy na odpoczynek, który odbył się w restauracji znajdującej się na szczycie. Zmęczeni, ale jakże dumni ze swojego osiągnięcia wieczorem wróciliśmy do hotelu. Był jednak jeszcze czas na to, by wspólnie rozegrać mecz i wziąć udział w zabawach. Po bardzo długim dniu nadszedł czas na upragniony odpoczynek. Następnego dnia poszliśmy na spacer doOstravicy, gdzie równie miło spędziliśmy czas. Po obiedzie wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Wyjazd ten na pewno pozostanie nam długo w pamięcii mile będziemy wspominać ten czas, kiedy mieliśmy możliwość chodzić po górach, spędzać czas
w miłym gronie w zgodzie z naturą.

Marta KemusZ myślą o zdrowiu przyszłych pokoleń.
"Nie Truj Sąsiada" w Gimnazjum w Lyskach

W styczniu br. Gimnazjum w Lyskach zgłosiło się do udziału w konkursie ekologiczno - edukacyjnym pt. "Nie Truj Sąsiada". konkurs adresowany do przedszkoli oraz szkół z terenu Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego rozpoczął się z początkiem lutego i trwać będzie do końca 2017 roku. Przedsięwzięcie to jest jednym z kluczowych elementów projektu "Gmina z (dobrą) energią!".Kolejne sukcesy Świetlika!

W dniach 18 - 19 maja 2017 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Buczkowicach już po raz XVIII odbył się konkurs teatralny "MINIATURY TEATRALNE", czyli - WOJEWÓDZKI PRZEGLĄD KRÓTKICH PRZEDSTAWIEŃ I MONODRAMÓW.

Zespół teatralny Świetlik, działający przy naszym gimnazjum już po raz kolejny wziął udział w tym przeglądzie. Efektem tego jest II miejsce za spektakl "Pętla" oraz I miejsce dla monodramistki - Joanny Jałowieckiej!

Gratulujemy sukcesów!Wycieczka klas pierwszych do Wrocławia

W dniach 29 – 31 maja uczniowie klas pierwszych wraz z wychowawcami wzięli udział w wycieczce do Wrocławia i okolic. Oto relacja z wycieczki:)

Pierwszego dnia zwiedziliśmy Ogród Japoński, Halę Stulecia i wrocławskie Zoo wraz z Afrykarium.

W drugim dniu atrakcji było najwięcej. Podążaliśmy szlakiem najpiękniejszych zabytków Wrocławia, zaliczyliśmy rejs statkiem po Odrze, zwiedziliśmy Uniwersytet Wrocławski wraz ze słynną Aulą Leopoldyńską. Obejrzeliśmy też Kolejkowo – największą w Polsce makietę kolejową w hali Dworca Świebodzkiego. Wieczorem, już po obiadokolacji, czekały nas jeszcze dwie atrakcje: Panorama Racławicka i Wrocławskie Fontanny – wodny spektakl ze światłem i dźwiękiem.

Trzeciego dnia zwiedziliśmy opactwo cysterskie w Lubiążu, Stadion Miejski we Wrocławiu oraz Hydropolis – interaktywne centrum wiedzy o wodzie.

Składamy serdeczne podziękowania:

- Starostwu Powiatowemu w Rybniku – za ufundowanie słodyczy i plecaków z emblematem naszego powiatu – dzięki plecakom byliśmy rozpoznawalni i nikt się nie zgubił:)

- panu Jackowi Mrowcowi – za oprowadzanie po wrocławskim ZOO i pomoc w organizacji wycieczki

- pani Marioli Mrowiec – za trud włożony w organizację i zapewnienie nam tylu niezapomnianych  atrakcji!

Wycieczkę do Wrocławia polecamy naszym koleżankom i kolegom – naprawdę warto zwiedzić Wrocław!

>>> GALERIA >>>Zakończenie i podsumowanie projektu "WIĘCEJ NIŻ ZDROWE ODŻYWIANIE"

30 maja br. w godz. 10.00 - 15.00 w Gimnazjum w Lyskach odbędzie się ostatnie działanie projektowe w ramach projektu "Więcej niż zdrowe odżywianie".

W programie: rozgrywki sportowe, zajęcia z panią dietetyk (wykład nt. przekąski też mogą być smaczne i zdrowe), zajęcia integracyjne, końcowe podsumowanie projektu - prezentacja.Laureat drugiej edycji Ogólnopolskiego Konkursu "KLASÓWKA POWSTAŃCZA"

Z radością informuję, że uczeń naszego gimnazjum - Marek Nowakowski z kl. II a znalazł się w 100 - osobowym gronie laureatów Ogólnopolskiego Konkursu "Klasówka Powstańcza".

Niestety nie mógł brać udziału w Finale rozgrywanym w Krakowie, gdyż brał udział w klasowej wycieczce. W nagrodę zapewnił darmowe zwiedzanie Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach dla całej klasy!

Liczę, że w klasie trzeciej powtórzy sukces i powalczy o jak najlepsze miejsce w Finale Wrocławskim za rok.

Gratulujemy

opiekun - G. Frątczak

 Zbiórka pluszaków

Stowarzyszenie Dzieci i Młodzieży Wielka Flota Zjednoczonych Sił z Zabrza zorganizowała wydarzenie na portalu społecznościowym, związane ze zbiórką używanych pluszowych zabawek.

Odpowiadając na akcję zorganizowaliśmy w naszej szkole zbiórkę, która już po kilku dniach okazała się strzałem w dziesiątkę. Pokój nauczycielski wypełniał się pluszakami z dnia na dzień.

Każdy uczeń mógł przynieść pluszaki wyprane i poszyte. Do akcji dołączyli również dorośli.

Przedstawiciele Stowarzyszenia przyjechali odebrać zebrane rzeczy i nie kryli zaskoczenia, ani faktem, że na akcję odpowiedziała młodzież z odległych Lysek, jak również z faktu ogromnej ilości zebranych zabawek.

Dziękuję wszystkim, którzy podzielili się swoimi zabawkami.

Jestem dumna i szczęśliwa, że tak wspaniałym wydarzeniem zakończyliśmy działalność charytatywną w roku szkolnym 2016/2017, wszak był to ROK WOLONTARIATU!

Justyna Klimek, opiekun SU

GALERIATydzień Sportu dla Wszystkich!

Zapraszamy do wzięcia udziału w Gminnym Tygodniu Sportu

Więcej informacji na stronie UKS "Gracz""NIE TRUJ SĄSIADA"

W czwartek o godz. 14.00 w sali nr 16 odbędzie się spotkanie wszystkich zainteresowanych zaangażowaniem sie w realizację zadań w ramach konkursu ekologiczno - edukacyjnego pt. "Nie truj sąsiada".

Konkurs adresowany jest do wszystkich szkół z terenu Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego, a rozpoczął się wraz z początkiem lutego 2017 roku. Przedsięwzięcie to jest jednym z kluczowych elementów projektu "Gmina z (dobrą) energią!".

Jako Gimnazjum przystępując do konkursu zobowiązalismy się do realizacji na swoim terenie różnego rodzaju wydarzeń poruszających tematykę niskiej emisji, odnawialnych źródeł energii, efektywności energetycznej itp. (np. konkursy wiedzy, lekcje tematyczne, apele, spotkania, plakaty, prezentacje itp.) tematycznie powiązanych z problemem niskiej emisji, budownictwa energooszczędnego i odnawialnych źródeł energii.

Przyjdź z propozycjami swoich pomysłów i tematów lub my zaproponujemy swoje.Egzaminy Gimnazjalne 19 - 21 kwietnia 2017

Nastał TEN dzień... Aura za oknem iście "wiosenna".

19 kwietnia nasi uczniowie rozpoczęli w naszym Gimnnazjum zmagania z testami, pytaniami a może z samymi sobą? :-)

W skupieniu, może z lekką obawą, ale z uśmiechem na twarzy nasza młodzież w środę zmagała się z częścią humanistyczną, w czwartek z częścią przyrodniczo - matematyczną, natomiast w piątek pod piórem znalazł się test z języka obcego.

Warto nadmienić, iż każdy młody człowiek wyglądał zjawiskowo w te dni.

Zapraszam do galerii! -> FOTOKRONIKA

Justyna Klimek - opiekun SUWielkopostne Rekolekcje Szkolne

Od 10 - 12 kwietnia nasze Gimnazjum uczestniczyło w Wielkopostnych Rekolekcjach prowadzonych przez ks. Jana Michalskiego.

Poniedziałek był dniem sakramentu pokuty i pojednania. Kapłani czekali w konfesjonałach lyseckiej Parafii.

We wtorek nasza młodzież mogła zobaczyć poruszający spektakl pt. "Fatima", przygotowany przez Szkolne Kółko Teatralne ze szkoły podstawowej. Autorem scenariusza i dyrektorem całego przedsięwzięcia była Pani Bernadeta Harazim, opiekun młodych aktorów. Jak sam tytuł wskazuje, przedstawienie dotyczyło Objawień w Fatimie. Również tegoroczny temat rekolekcji nawiązywał poniekąd do tych wydarzeń.

W środę uczniowie gimnazjum wysłuchali wykładu na temat przepowiedni fatimskiej i zamachu na życie Jana Pawła II. Przed wykładem mogliśmy zobaczyć przejmującą pantomimę pasyjną w wykonaniu naszych młodszych kolegów i koleżanek z SP, przygotowaną również przez Panią Harazim.

Zapraszam do fotorelacji! - > FOTOKRONIKA

Justyna Klimek - opiekun SU, nauczyciel religiiPaczuszka dla Maluszka - Edycja Wielkanocna

Tuż przed świętami Wielkanocnymi Samorząd Uczniowski wpadł na pomysł zorganizowania zbiórki potrzebnych rzeczy dla namłodszych podopiecznych Fundacji Małych Stópek ze Szczecina.

Poprzednia, grudniowa akcja cieszyła się w naszym Gimnazjum ogromnym poparciem zarówno wśród uczniów, nauczycieli i rodziców. Idąc za ciosem, postanowiliśmy zrobić "replay".

Zebraliśmy mnóstwo kosmetyków do pielęgnacji niemowląt, smoczków, butelek, grzechotek i gryzaków, pampersów i nawilżonych chusteczek. Wśród zebranych rzeczy nie zabrakło również pięknych ubranek.

Po raz kolejny młodzież wykazała się inicjatywą, ogromną wrażliwością i pomysłowością. Zebranych rzeczy było tak dużo, że zapakowaliśmy aż 3 ogromne kartony.

11 kwietnia wszystkie zebrane rzeczy zostały wysłane do Szczecina.

Serdecznie dziękuję każdemu, kto włączył się do akcji: uczniom, nauczycielom a w szczególności rodzicom!

Zapraszam do fotorelacji! -> FOTOKRONIKA

Justyna Klimek - opiekun SU"Lekcja biologii na żywo. Płazy"

28 marca klasy I naszego gimnazjum uczestniczyły w bardzo ciekawej lekcji biologii. Do naszej szkoły zawitała Agencja Impresyjno - Artystyczna "Klaps Art." z Krakowa.

Młodzież z najmłodszego rocznika mogła zobaczyć żywe okazy płazów i posłuchać ciekawostek z życia owych gatunków.

Zapraszamy do fotorelacji! -> FOTOKRONIKA

Justyna Klimek - opiekun SUCo słychać u ŚWIETLIKA?

W ostatnich tygodniach sporo się działo u członków zespołu teatralnego. Grupa uczestniczyła w dwóch festiwalach oraz miała swojego reprezentanta w wojewódzkim konkursie recytatorskim (Janek zajął III miejsce!).

Pierwszy z nich, to Spotkania Teatralne "Bez Maski" w Miejskim Ośrodku Kultury w Knurowie, gdzie zaprezentowało się aż 25 zespołów z województwa śląskiego.

Drugi, to Ogólnopolski Festiwal Teatralny "Przestrzeń wyobraźni", odbywający się w Rybnickim Centrum Kultury (Teatr Ziemi Rybnickiej). To bardzo prestiżowy przegląd, do którego kwalifikacje na podstawie nadesłanych filmów dostaje tylko 12 grup z całej Polski. Tegoroczna, V edycja była wyjątkowa z powodu olbrzymiego zainteresowania oraz dlatego, że do udziału zostały zaproszone także grupy teatralne z zagranicy. Podczas dwóch dni przeglądu przybyłe zespoły prezentowały swoje spektakle. Członkowie grup wzięli także udział w warsztatach teatralnych.

Nagrodę pieniężną, którą otrzymaliśmy za udział w festiwalu zamierzamy przeznaczyć na wyjazd do teatru. Wyjazdy na spektakle są dla członków grupy formą nagrody za wysiłek włożony w przygotowania do wystepów. Taką nagrodę otrzymał zespół za swoje osiągnięcia w I półroczu br. szkolnego. W marcu grupa pojechała do Chorzowskiego Teatru Rozrywki na musical: Młody Frankenstein. Dojazd sfinansował Wójt Gminy Lyski - p. Grzegorz Gryt, bilety - dyrektor Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Czerwionce - Leszczynach - p. Joanna Rzymanek.

opiekun Świetlika - Renata MarkiewiczEtap powiatowy Ogólnopolskiego Turnieju BRD

Już po raz czterdziesty do rywalizacji stanęły drużyny walczące w Ogólnopolskim Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. W poniedziałek, 10 kwietnia 2017 roku, po czteroletniej przerwie, czteroosobowe zespoły szkół podstawowych i trzyosobowe dryżuny gimnazjalistów gościły w naszej szkole, gdzie walczyły o tytuł najlepszych wśród uczniów szkół powiatu rybnickiego.

Honorowy Patronat nad Turniejem objął Wójt Gminy Lyski. Turniej przebiegał w trzech etapach. Uczestnicy rozwiązywali dwuczęściowy test ze znajomości zasad i przepisów obowiązujących w ruchu drogowym, sprawdzili swoje umiejętności pokonując rowerowy tor przeszkód oraz udzielali pomocy przedmedycznej. Rywalizację wygrali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Palowicach, a wśród gimnazjalistów  nasza drużyna w składzie: Sebastian Naumowicz, Jakub Gurgul i Oliver Ilka.

W klasyfikacji indywidualnej najlepsi okazali się uczniowie lyseckich szkół: Mateusz Kwiczala ze szkoły podstawowej i Sebastian Naumowicz z gimnazjum. Zwycięzcy otrzymali pamiatkowe puchary oraz przywilej rezprezentowania powiatu rybnickiego w eliminacjach okręgowych.

FOTOKRONIKA
NOWY PLAN LEKCJI!

Od poniedziałku tj. 24.04 br. obowiązuje nowy plan lekcji.

Plan lekcji

Plan gimbusów

 Egzamin gimnazjalny

W dniach 19 - 21 kwietnia br uczniowie klas III przystępują do egzaminu gimnazjalnego.

19 kwietnia - część humanistyczna
godz. 9.00 - historia, wos   
godz. 11.00 - j. polski                                       

20 kwietnia - część matematyczno - przyrodnicza
godz. 9.00 - część przyrodnicza
godz. 11.00 - matematyka

21 kwietnia - część językowa
godz. 9.00 - poziom podstawowy
godz. 11.00 - poziom rozszerzony

Klasy I i II ze względu na egzamin mają dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktycznych.

Gimbusy dla klas III:

pętla 8.00   Sumina 8.15    Pstrążna 7.45  Zwonowice 8.05"Wielkanocne" sukcesy Klaudii Węglorz

Wielkanocy towarzyszą kroszonki, a Klaudii związane z nimi sukcesy.

Kroszonki Klaudii aż trzykrotnie zyskały uznanie jury konkursowego.

Za tradycyjne, zdobione techniką rytowniczą Klaudia zdobyła I miejsce w XXIV MIĘDZYSZKOLNYM KONKURSIE KROSZONKARSKIM zorganizowanym przez Zespół Szkolno - Gimnazjalny w Nędzy oraz II miejsce w POWIATOWYM KONKURSIE NA OZDOBĘ WIELKANOCNĄ w kategorii JAJKO WIELKANOCNE, który odbył się w Muzeum w Raciborzu.

Za jajko zdobione techniką quilingu otrzymała II miejsce w WOJEWÓDZKIM KONKURSIE Z ZAKRESU TECHNIKI SPRAWNE RĘCE - MĄDRA GŁOWA PT. "PISANKA 3D" w Będzinie.

GRATULUJEMY!Wycieczka do Ostrawy

9 lutego 2017 roku cała nasza klasa II a pojechała na całodniową wycieczkę do Ostrawy do Základni škola a mateřská škola Ostrava - Zábřeh w ramach projektu „Więcej niż zdrowe odżywianie” wraz z nauczycielami  p. Stanisławą Gryt, p. Barbarą Niestój, p. Anną Pytlik i p. Bogusławem Niestrojem.

Uczniowie oraz nauczyciele z partnerskiej szkoły przywitali nas pysznym śniadaniem, po którym podzieliliśmy się na dwie grupy. Jedna została zabrana do zwiedzenie trasy dydaktycznej po ważnym zabytku historii i kultury w Ostrawie - Dolni oblast Vitkovice - Świat Techniki, a druga do hali sportowej na wspólną grę w unihokeja.Rekolekcje Wielkopostne

Rekolekcje wielkopostne dla uczniów naszego gimnazjum odbywać się będą w dniach 10 - 12 kwietnia br.

Harmonogram rekolekcji

Rozkład gimbusówII miejsce dla recytatorów!!

Zespół teatralny "Świetlik" wielokrotnie był dla nas powodem do dumy. Spośród uczestników zajęć teatralnych wyłoniła się grupa miłośników recytacji. Doskonalą oni swoje umiejętności, co ma następnie odzwierciedlenie w licznych sukcesach, które odnoszą. Ostatni z nich, to zajęcie II miejsca przez Joannę Jałowiecką oraz Jana Siemiątkowskiego (ucznia VI klasy SP w Lyskach) w Konkursie Recytatorskim, będącym etapem Małego OKR-u (Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego)

Gratulujemy!!

Renata Markiewicz31 marca 2017 r.
Ogólnopolski Strajk Pracowników Oświaty

Szanowni Państwo!

W związku z planowanym na 31 marca 2017 r. (piatek) ogólnopolskim strajkiem pracowników oświaty uprzejmie informuję, że w Gimnazjum w Lyskach w tym dniu nie będzie zajęć lekcyjnych.

Szkoła organizuje w tym dniu jedynie zajęcia opiekuńczo - wychowawcze dla tych uczniów, którym rodzice nie mogą zapewnić opieki w domu.

Ponieważ większość nauczycieli deklaruje chęć przystąpienia do akcji strajkowej, zwracam się do Rodziców z prośbą o pozostawienie dzieci w domu, o ile to możliwe.

Bardzo proszę o zadeklarowanie czy Państwa dziecko będzie uczestniczyć w zajęciach opiekuńczych do czwartku 30.03.2017 r. do godz. 14.00 pod nr tel. 32 4278078 lub poprzez pocztę elektroniczną LIBRUS.

Jest to niezbędne, aby prawidłowo zorganizować ewentualny dowóz i odwóz.

Świetlica będzie czynna w godz. 7.00 - 16.30Dzień Kolorowej Skarpetki

W zeszłą środę tj. 22 marca, obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Kolorowej Skarpetki. Założenie tego dnia skarpetek nie do pary było wyrazem radości, tolerancji i solidarności z osobami z zespołem Downa. Oficjalnie święto przypada na 21. dzień 3 miesiąca w roku, ponieważ to właśnie dodatkowy, trzeci chromosom w 21. parze składających się z łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach powoduje występowanie tej wady genetycznej. Stąd też inna nazwa tego zaburzenia - trisomia 21. Wielu uczniów przyszło w różnokolorowych skarpetkach. Klasa III b z okazji Słodkiej Środy upiekła również przepyszne ciasta. Święto uważamy za udane.

Pamiętajcie o tym, aby nigdy nie odrzucać osób, które potrzebują naszego wsparcia i akceptacji.

Paulina Sołtanowicz

FOTOKRONIKAWDS-y Ewangelizacyjne

10 marca, w piątek o godzinie 17.00 wyruszyliśmy z Lysek na Górę Św. Anny. Podróż minęła spokojnie i przyjemnie. Wszyscy byliśmy chłonni wrażeń i ciekawi co nas czeka. Na miejsce dotarliśmy ok. 18.00. Mieliśmy godzinę czasu do kolacji na zaaklimatyzowanie się i rozgoszczenie w pokojach. O 19.00 zeszliśmy na kolację. O 20.00 odbyło się rozpoczęcie w Sali Św. Maksymiliana Kolbego. Ojciec Kamil oraz Ojciec Teofil ciepło nas powitali i wspólnie sie pomodliliśmy oraz uwielbiliśmy Boga. Następnie wróciliśmy na chwilę do pokojów. O 21.00 odbyła się pierwsza Eucharystia. Potem był czas na przygotowanie się do snu. Cisza nocna zaczęła się o 23.00...Targi Edukacyjne

15 marca 2017 r. w naszym Gimnazjum odbyły się Targi Edukacyjne. Przyjechali do nas przedstawiciele 15 szkół ponadgimnazjalnych z Rybnika, Wodzisławia, Rydułtów i Raciborza. Uczniowie klas trzecich oraz ich rodzice mieli okazję porozmawiać zarówno z nauczycielami jak i uczniami tych szkół. Była to świetna okazja dla uczniów, by utwierdzić się w dokonanym wcześniej wyborze bądź zmienić swoje prferencje zawodowe. Targi cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno rodziców, jak i uczniów co przekonało nas do zorganizowania ich w przyszłym roku. Tych, którzy jeszcze nie wiedzą w jakim kierunku chcą kształcić się po ukończeniu gimnazjum zapraszam na indywidualne konsultacje z pedagogiem szkolnym Agnieszką Waliczek.

Zapraszamy wszystkich do obejrzenia fotograficznej relacji z tego spotkania. 

FOTOKRONIKAŚwięto Liczby Pi

14 marca obchodziliśmy w naszym Gimnazjum Święto Liczby Pi. Tradycyjnie każda klasa przygotowała okrągły wypiek, ozdobiony liczbą - solenizantką, a reprezentanci klas drugich i trzecich wzięli udział w konkursie interaktywnym, wykazując się wiedzą o liczbie Pi i umiejętnością rozwiązywania zadań z jej użyciem. Laury zdobyli:

I miejsce - Paweł Seweryniak - III b

II miejsce - Paulina Masarczyk - III a

III miejsce - Patrycja Burda -II a

Jednogłośnym zdaniem Komisji, najpiękniejsze wy-Pi-eki przygotowały klasy III a i II a, zdobywając nagrodę w postaci "dnia bez pytania". Po apelu nadszedł czas na konsumpcję słodkości - aż żal było kroić takie dzieła sztuki cukierniczej... ale urzekły nas również swym smakiem!

DZIĘKUJEMY:

Rodzicom - autorom i współautorom pięknych wypieków

Klasie II a - za przygotowanie fragmentu (prawie 200 cyfr po przecinku) rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi

Dyrekcji i nauczycielom pomagającym w organizacji i oprawie konkursów i okolicznościowego apelu.

FOTOKRONIKA

Joanna Kotyczka

koordynator imprezyTrzecioklasisto!

Masz niepowtarzalną okazję zapoznać się z ofertą edukacyjną  szkół ponadgimnazjalnych z Rybnika, Raciborza i Rydułtów!

Przyjdź wraz z Rodzicami do szkoły w środę 15 marca br.
o godz. 16.30
na nasze szkolne targi edukacyjne - prezentacja szkół zawodowych, techników i liceów ogólnokształcących

W sali gimnastycznej ustawione zostaną stoiska, przy których będzie można dowiedzieć się wszystkiego o szkole, która Cię zainteresuje. Nauczyciele tych szkół odpowiedzą na wszystkie  Twoje pytania, pokażą prezentacje i ulotki.

Nie zmarnuj takiej okazji!!!

W naszym gimnazjum delegaci szkół będą tylko do Twojej dyspozycji!


Ostrzeżenie WOPR w Katowicach

Prosimy o zapoznanie się z pismem Śląskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach dotyczącego grubości pokrywy lodowej.

Pismo WOPR

 Konkurs BÓG - HONOR - OJCZYZNA

Bartosz Cimienga, uczeń klasy III a, brał udział w konkursie "BÓG - HONOR - OJCZYZNA". Hasło przewodnie tegorocznej edycji konkursu brzmiało: "Ważne wydarzenia II połowy XX wieku", a zadaniem uczestników było przygotowanie prezentacji multimedialnej o lokalnym bohaterze związanym z tymi wydarzeniami. Bartek za wykonanie prezentacji o patronie naszego gimnazjum - majorze pilocie Antonim Tomiczku zajął
I miejsce.

GRATULUJEMY!!

Dyplom dla Bartka

 STAŃ PO ZIELONEJ STRONIE MOCY!

Gimnazjum w Lyskach od 20.02 do 03.03 br. prowadzi zbiórkę baterii.

Każda sztuka baterii oddana do recyklingu to mniej toksycznych substancji w środowisku!

Akcję na terenie szkoły koordynują:
Beata Sikora i Bogusław Niestrój

Więcej informacji na stronie: stanpozielonejstroniemocy.plNoworoczny Turniej Koszykówki

Po raz czternasty Uczniowski Klub Sportowy "Gracz" działający przy Gimnazjum w Lyskach, zorganizował Międzygimnazjalny Noworoczny Turniej Koszykówki Chłopców i Dziewcząt o Puchar Dyrektora Gimnazjum w Lyskach. Tradycyjnie na parkiecie spotkały się zaproszone drużyny gimnazjów z Jankowic, Jejkowic i Pieców. No i niestandardowo, gimnazja repzrezentowali tylko uczniowie klas I i II. Obok zabawy i rywalizacji nadrzędnym celem tego turnieju jest rozpowszechnienie gry zespołowej jaką jest koszykowka, a także poszukiwanie, przede wszystkim wśród pierwszoklasistów talentów oraz osób z predyspozycjami do uprawiania tej dyscypliny. A czy ten narybek w przyszłości zasilili szeregi reprezentantów swoich gimnazjów czas i reforma pokaże. Jednakże niezależnie od tych czynników, naszym celem jest angażowanie młodzieży do systematycznego uczestnictwa w zajęciach.

Więcej informacji i zdjęcia na stronie internetowej UKS "Gracz" oraz na Facebooku

 UWAGA RODZICE

Serdecznie zapraszam Rodziców na spotkanie z przedstawicielami Delegatury, Kuratorium Oświaty i Gminy Lyski poświęcone planowanym zmianom w systemie edukacji.

Spotkanie odbędzie się w dniu 22 lutego 2017 r. (środa)
o godz. 17.00 w sali gimnastycznej.


Na spotkaniu przekazane zostaną informacje o tym jak przebiegać będzie dalsze kształcenie Państwa dzieci do czasu ukończenia gimnazjum i później (nowy system szkół ponadpodstawowych).

Ze względu na ważność omawianych kwestii, mam nadzieję na Państwa liczną obecność.

Aleksandra Szymura
dyrektor gimnazjum"Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła" - Wisława Szymborska

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w V Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Literaturze "Percy Jackson w Świecie Bogów Olimpijskich" zorganizowanym przez I LO w Mysłowicach. W konkursie tym wzięło udział 304 uczniów z całego województwa śląskiego. Naszą szkołę reprezentowało 3 uczniów. Byli to:

1) Ksawery Babczyński z klasy I a
2) Kamila Franica z klasy I b
3) Karolina Benauer z klasy III cRozkład gimbusów

Rozkład jazdy gimbusów na cały tydzień ważny od 13.02.2017 r.

Rozkład gimbusówUWAGA! Nowy plan lekcji!!

Od 13.02 br. obowiązuje nowy plan lekcji w gimnazjum. Plan dostępny w LIBRUSIE, na stronie internetowej wkrótce....

Aktualny rozkład jazdy gimbusów:

Poniedziałek

Rozkład gimbusów - klasyProjekt Bajki Obywatelskie

W projekcie "Bajki Obywatelskie - Edukacja Małych Obywateli" realizowanym przez Stowarzyszenie Ruch Wspierania Inicjatyw Społecznych - U'RWIS oraz Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych - CRIS w ramach zadania publicznego Edukacja Społeczna na rzecz bezpieczeństwa, finansowanego ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji brały udział uczennice naszego gimnazjum: dziewczyny z II b Liwia Nitner, Magda Jonderko, Dżesika Winkler i Wiktoria Wardęga oraz z III c Karolina Benauer i Martyna Zientek. Trwał on pół roku (lipiec - grudzień 2016). Naszym opiekunem i inicjatorem naszego uczestnictwa w tym projekcie była p. Stanisława Gryt.Akcje charytatywne w gimnazjum!

Zbiórka Suchej Żywności

Przed świętami zakończyła się akcja Caritas naszego Gimnazjum i SP. Zbieraliśmy suchą żywność: mąkę, kaszę, makarony, czyli wszystko to, co ma długą datę ważności.

Dzięki zebranym produktom udało nam się obdarować osiem rodzin z naszej najbliższej okolicy.

Serdecznie dziękuję uczniom, rodzicom i wychowawcom za zaangażowanie.

Za współpracę dziękuję Pani Skoczek i małym pomocnikom ze Szkolnego Koła Caritas za segregowanie, pakowanie i rozwiezienie paczek.

Paczuszka dla Maluszka

Fundacja Małych Stópek zorganizowała zbiórkę dla małych dzieci, którym zapewnia wsparcie materialne przez pierwszy rok życia.

Paczuszka dla Maluszka to akcja, podczas której zbieraliśmy i przygotowaliśmy z ofiarowanych nam darów świąteczne prezenty dla dzieci. Akcja miała charakter indywidualny. Każdy mógł zgłosić się do pomocy. I w naszym Gimnazjum nie zabrakło dobrych i otwartych serc. Potrzebne były przede wszystkim artykuły higieniczne: pieluszki jednorazowe, chusteczki nawilżane, kosmetyki do pielęgnacji niemowląt, ale również artykuły dla mam. Zebraliśmy również wiele ubranek dla maluszków.

Z przekazanych artykułów spakowaliśmy pokaźny karton i wysłaliśmy prosto do Fundacji do Szczecina.

Dziękuję każdemu z osobna za zaangażowanie.

Justyna Klimek - opiekun SU

 Mamy rekord: 29 450,27 zł !!!

Wolontariusze z Gimnazjum w Lyskach zebrali rekordową kwotę kwestując na terenie gmin Lyski, Gaszowice, Jejkowice oraz w Górkach Śl. podczas 25. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zebraliśmy 29 450,27 zł, a w poszczególnych miejscowościach:

Jejkowice: 5 326,39 zł
Lyski: 4 720,88 zł
Gaszowice: 4 492,70 zł
Pstrążna: 3 076,60 zł
Szczerbice: 2 082,09 zł
Czernica: 2 040 zł
Zwonowice: 1 960,17 zł
Adamowice: 1 873,43 zł
Górki Śląskie: 1 747,28 zł
Raszczyce: 1 502,11 zł
Żytna: 628,8 zł

Tego roku zbieralismy pieniądze dla ratowania życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom.

Dziekujemy za hojność i dobre serce każdemu, kto
w jakikolwiek sposób zaangażował się w zbiórkę.
Gdyby nie Wy, nie zebralibyśmy takiej kwoty.

Dla przypomnienia, w latach ubiegłych wolontariusze WOŚP
z Gimnazjum w Lyskach zebrali:

24 707,91 zł w XXIV Finale
16 843,01 zł w XXIII Finale
17 026,51 zł w XXII Finale
19 619,51 zł w XXI Finale
14 672,13 zł w XX Finale
12 848,57 zł w XIX FinaleZABAWA KARNAWAŁOWA!!

RADA RODZICÓW
PRZY GIMNAZJUM W LYSKACH

ZAPRASZA

NA GIMNAZJALNE OSTATKI

DO SALI OSP W SUMINIE

25 LUTEGO 2017 r. OD GODZ. 19.00XXV Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy!

Już w najbliższą niedzielę 15 stycznia 2017 roku wolontariusze z Lysek będą kwestować pod kościołami na terenie gmin Lyski, Gaszowice, Jejkowice oraz w Górkach Śląskich podczas 25 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tego roku zbieramy pieniądze dla ratowania życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom.

Zapraszamy wszystkich do włączenia się do zbiórki. Liczymy na Waszą hojność i dobre serce!UWAGA

Zastępstwa zamieszczone są w zakładce e-dziennik. Prosimy o zalogowanie się do systemu (Librus Synergia) i sprawdzanie na bieżąco zastępstw na poszczególny dzień.FERIE 2017!!

Rozpoczął się wspaniały czas - ferie zimowe!

Opocznijcie, tryskajcie humorem
i uważajcie na zdrowie!

UDANYCH FERII!!Próbny egzamin gimnazjalny

Organizacja zajęć podczas próbnego egzaminu gimnazjalnego
w dniach 6 - 8 grudnia br. :

Rozkład zajęć

Gimbusy:

Wtorek

Środa

CzwartekDzień Pluszowego Misia

21 i 22 listopada 2016 r. w naszej szkole odbył się "Dzień Pluszowego Misia". Celem akcji było zebranie jak największej ilości zabawek i przyborów szkolnych dla dzieci z oddziałów onkologicznych w Katowicach, Zabrzu i Chorzowie. Uczniowie bardzo się zaangażowali i chętnie służyli pomocą, dzięki czemu zebraliśmy wiele pluszowych misiów, gier planszowych, farb, opakowań pasteli, bloków, kolorowych papierów, nożyczek i pędzlów.

Dziękujemy serdecznie uczniom, wychowawcom, ale również rodzicom, którzy wspierali naszą szkolną akcję, zachęcamy także do przyłączenia się do kolejnej akcji "Paczuszka dla Maluszka". Będziemy zbierać wszystkie rzeczy potrzebne dla małych dzieci tj. kosmetyki, chusteczki nawilżane, ubranka itd. Szczegóły podamy w najbliższym czasie na gazetce szkolnej. 

Samorząd szkolnyAkcja ekophone zakończona!

Zakończyliśmy akcje ekophone! Udało sie nam zebrać łącznie 103 telefony!!

Wszystkim EKO - zaangażowanym DZIĘKUJEMY!Adwentowe Dni Skupienia na Górze Św. Anny

25 listopada udaliśmy się na rekolekcje na Górę Św. Anny. Na miejsce dojechaliśmy ok. 18.30, a już o 19.00 wszyscy zebraliśmy się na kolację. Po posiłku mieliśmy chwilę wolnego czasu, który poświęciliśmy na zaaklimatyzowanie się w nowym, ale jakże przytulnym i przepełnionym ciepłem, miejscu. O godzinie 20.00 wszyscy przybyliśmy do sali św. Maksymiliana, gdzie Ojciec Kamil i Ojciec Teofil przywitali nas serdecznie i zaprosili do wspólnego śpiewu i modlitwy. Kilkanaście minut po rozpoczęciu zebrania, każdy czuł się już jak w domu, ale najmniej przyjemna część pobytu miała dopiero nadejść. Zaznajomienie się z regulaminem potrwało jednak niewiele czasu, więc szybko udaliśmy się do swoich pokojów. O 21.00 odbyła się Msza Św. , która była bardzo przyjemnym akcentem na zakończenie dnia.Informacje o reformie edukacji

Poniżej zamieszczono linki do stron internetowych, na których można znaleźć pytania i odpowiedzi specjalistów na temat reformy edukacji, która rozpocznie się 1 września 2017 roku.

Prosimy o zapoznanie się z materiałami.

http://www.kuratorium.katowice.pl/index.php?page=News&menuItemId=1014&news=7073

http://reformaedukacji.men.gov.pl/Dobra passa "Świetlika" trwa!

Niedawno pisaliśmy o sukcesach naszego "Świetlika" w przeglądach teatralnych. Kolejny raz okazało się, że członkowie zespołu zdobywają czołowe miejsca także w dziedzinie recytacji.

Dnia 17 listopada br. w Chorzowskim Centrum Kultury odbył się XVIII OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ SZTUKI RECYTATORSKIEJ "PROMUJ ŚLĄSK",  w którym udział wzięli: Joanna Jałowiecka z klasy III b oraz Jan Siemiątkowski (uczeń VI klasy SP w Lyskach). Efektem tych zmagań z bardzo liczną konkurencją było III miejsce dla Aśki i wyróżnienie dla Janka.

Gratulacje!!!

Renata Markiewicz"O chłopcu, który chciał zostać lotnikiem"

W dniu 14 listopada, z okazji 101. rocznicy urodzin patrona Gimnazjum majora pilota Antoniego Tomiczka, uczniowie wzięli udział w niecodziennym spektaklu zatytułowanym "O chłopcu, który chciał zostać lotnikiem". Oto co o przedstawieniu pisze jego autorka i animatorka Pani Katarzyna Chwałek - Bednarczyk:

Spektakl w konwencji teatru papierowego inspirowany prawdziwą historią majora Antoniego Tomiczka, pilota wojskowego i sportowego. (...) Spektakl wykorzystujący technikę animacji oryginalnych zdjęć, powstał z myślą o bardzo młodych widzach teatralnych. W spektaklu wielka historia przeplata się z tą lokalną, a trudne tematy są podane w przystępny i niezwykle obrazowy sposób. Muzyka, delikatne światło, a przede wszystkim wyjątkowa papierowa scenografia, pozwolą widzom w każdym wieku poczuć się przyjemnie i magicznie.

Spektaklowi towarzyszy wyjątkowa wystawa, stworzona specjalnie z myślą o młodych odbiorcach, która usystematyzuje zdobytą podczas spektaklu wiedzę.

Przedstawienie bardzo się podobało uczniom i towarzyszącym im nauczycielom.

Dziękujemy Radzie Rodziców za jego sfinansowanie!Kolejny sukces Świetlika!

Nie tak dawno pisalismy o wygranej naszego zespołu teatralnego podczas Szkolnego Ryjka, a już spieszymy z informacją o kolejnym sukcesie!

4 listopada br. w MDK-u w Katowicach-Zawodziu odbyły się XI Ogólnopolskie Prezentacje Teatralne "Żywoty Świętych i Patronów - w hołdzie Janowi Pawłowi II".

Członkowie Świetlika przygotowali spektakl oparty na motywach zyciorysuu Świętego Józefa z Kupertynu (Franciszkanina i lewity). Okazało sie, że nasza prezentacja zyskała przychylność członków komisji konkursowej i zdobyliśmy II miejsce!  Jest to wielki sukces, ponieważ w naszej kategorii wiekowej (13-19 lat) występowały głównie zespoły z liceów. Pokonał nas tylko teatr z Rudy Śląskiej, w skład którego wchodzili tegoroczni maturzyści!

 

 

Jesteśmy z siebie naprawdę dumni!

Renata MarkiewiczSpotkanie projektowe z Czechami
29.09.2016 r.

29 września 2016 r. na terenie Ośrodka Wypoczynkowego AQUABRAX  w Szymocicach gościliśmy uczniów i nauczycieli ze szkoły partnerskiej w Czechach.

Celem tej wizyty była realizacja kolejnego działania projektowego pod nazwą "Więcej niż zdrowie odżywianie". Ze strony polskiej udział w działaniu wzięli uczniowie z Gimnazjum w Lyskach wraz z opiekunami, ze strony czeskiej uczniowie Základni škola a mateřská škola Ostrava - Zábřeh razem z opiekunami. Przed głównym działaniem w ramach integracji uczniowie z polsko - czeskiego pogranicza bawili się i tańczyli. Strona polska przygotowała dla wszystkich uczestników warsztaty kulinarne pt.: "Pomysł na zdrowy lunch box". Warsztaty te poprzedził krótki wywiad "Małymi krokami do szczupłej sylwetki", który poprowadziła pani dietetyk mgr Małgorzata Kazimierska.Pierwsze zebranie wolontariuszy WOŚP

Zapraszam wszystkich uczniów, którzy chcą zostać wolontariuszami WOŚP na pierwsze zebranie organizacyjne, które odbędzie się w najbliższy poniedziałek na przerwie o 10.05 w sali nr 4. Na zebraniu otrzymacie ankiety zgłoszeniowe, które trzeba wypełnić drukowanymi literami oraz dać do podpisu rodzicom/opiekunom.

15 stycznia 2017 r. (w trzecią niedzielę nowego roku) będziemy zbierać pieniądze dla ratowania życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom.

Zapraszam wszystkich do włączenia się do zbiórki.

Małgorzata TulecRYJEK BYŁ NASZ!

28 października br. w rybnickim Fokusie miał miejsce KONKURS KABARETOWY "SZKOLNY RYJEK"! Była to juz 9 edycja konkursu, organizowanego przy okazji Rybnickiej Jesieni Kabaretowej.

Członkowie zespołu teatralnego ŚWIETLIK, działającego w naszej szkole (w ramach Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Czerwionce - Leszczynach) postanowili podjąć wyzwanie i wziąć udział w kabaretowych zmaganiach.

W jury w tym roku zasiedli: Tadeusz Kolorz - rybnicki animator kultury, Bartosz Gajda  z Kabaretu Łowcy.B oraz Wojtek Kamiński z Kabaretu Jurki.

Zabawa była przednia! Oprócz możliwości zobaczenia prezentacji pozostałych uczestników konkursu, udało nam się zdobyć autografy ulubionych kabareciarzy. Ale największa niespodzianka czekała nas podczas ogłoszenia wyników!

ZAJĘLIŚMY I MIEJSCE! Radości nie było końca! Długo będziemy pamiętać szczery śmiech i rozbawienie, zarówno jury, jak i publiczności, podczas naszego występu. Takie chwile uświadamiają nam, że warto ciężko pracować i poświęcać swój wolny czas. Inna sprawa, że sami się świetnie przy tym bawimy.

W nagrodę aktorzy otrzymali: odtwarzacze MP3 oraz słuchawki Sony. Dodatkowo dla wszystkich członków koła teatralnego sponsor ufundował bilety do kina na wybrany film w Multikinie.

Renata MarkiewiczBĄDŹ EKO!

POMYŚL O SWOJEJ PLANECIE I ZADBAJ O ŚRODOWISKO.
BĄDŹ EKO i włącz się do ogólnopolskiej akcji pod hasłem:

ODDAJ ZUŻYTY TELEFON KOMÓRKOWY
ATRAKCYJNE NAGRODY CZEKAJĄ

Od 2 do 18 listopada w Gimnazjum w Lyskach zbieramy zużyte, nikomu niepotrzebne telefony komórkowe (bez baterii)
w celu ich przekazania do profesjonalnego recyklingu.

Każdy telefon przybliża naszą szkołę do wygranej!
Dla rekordzistów - nagrody indywidualne!

Zbieranie telefonów na terenie szkoły koordynują
Bogusław Niestrój i Beata Sikora.
Więcej o konkursie na www.ekophone.pl

Nie czekaj! Już dziś zacznij sprzątać świat od własnego biurka i otoczenia.

  Cudem nie jest to, że skończylem.
Cudem jest to, że miałem odwagę zacząć!

Gospodarzem XXIV Ogólnopolskich Igrzysk Mlodzieży Salezjańskiej, które odbyły się w dniach 16-18 września 2016 r. była Łódź.

Uczniowie jak i absolwenci naszego gimnazjum od 2 lat dzieki współpracy Uczniowskiego Klubu Sportowego "Gracz" Lyski oraz Salosu Pogrzebień mają możliwość rywalizacji ze swoimi rówieśnikami z całej Polski.

Trzydniowy turniej rozgrywany był na boiskach i halach w całej Łodzi. Turniej rozpoczął się uroczyście zapaleniem znicza olimpijskiego oraz wciągnięciem flagi na maszt. Wspaniała oprawa muzyczna oraz pokazy taneczno - sportowe uświetniły to wydarzenie. Zawodnicy i zawodniczki zostali ulokowani w akademikach Uniwersytetu Łódzkiego.Poniedziałek 31.10.2016 r.

Dyrektor Gimnazjum w Lyskach informuje, że poniedziałek
31 października br. jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych. Nauczyciele pracują w zespołach, a świetlica szkolna jest czynna w godz. 7.00 - 13.00Wizyta Gości z Czech

W ostatnich dniach wakacji, 26 i 27 sierpnia br. gościliśmy w naszej szkole 15 nauczycieli z Základni škola a mateřská škola Ostrava - Zábřeh. Pierwsze działanie w ramach projektu "Więcej niż zdrowe odżywianie" było skierowane do nauczycieli w celu nawiązania bliższej współpracy i stworzenia zespołu projektowego, który określił szczegółowo wszelkie kwestie organizacyjne związane z realizacją kolejnych działań projektowych.Światowy Dzień Pierwszej Pomocy

Dnia 18.10. br w ramach Światowego Dnia Pierwszej Pomocy w naszym gimnazjum odbył się cykl lekcji poświęcony pierwszej pomocy przedmedycznej. Z tej okazji zaprosiliśmy na zajęcia edukacji dla bezpieczeństwa zespół ratowników, którego członkinią jest m.in. nasza absolwentka - Klaudia Kesten. Ratownicy pokazywali uczniom klas trzecich m.in.: jak prawidłowo zrobić masaż serca oraz posłużyć się defibrylatorem AED. Dzielili się również doświadczeniem jakie zdobywają w trakcie różnych imprez masowych: takich jak koncerty, mecze oraz ostatnio odbywających się w Polsce Światowych Dni Młodzieży.Szanowni Rodzice, Uczniowie, Nauczyciele, Absolwenci, Przyjaciele i Sympatycy Gimnazjum im. mjr pil. Antoniego Tomiczka w Lyskach

W związku z planowanymi przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmianami w systemie oświaty prosimy o zapoznanie sie z zamieszczonymi niżej stanowiskami i apelami instytucji, organizacji, stowarzyszeń i innych podmiotów w przedmiotowej sprawie.

Link do strony internetowejZebranie Rady Rodziców

Dyrektor Gimnazjum w Lyskach serdecznie zaprasza rodziców trójki (Trójki Klasowe) na zebranie Rady Rodziców, które odbędzie się w poniedziałek - 17.10.2016 r. o godzinie 17.30 w sali nr 18 (I piętro)Organizacja zajęć w dniu 14.10.2016 r.

14.10.2016 r. - Dzień Edukacji Narodowej

W dniu 14 października zajęcia w gimnazjum będą zorganizowane w sposób następujący:

7.30 - akademia w sali gimnastycznej

ok. 9.30 - spotkanie klas z wychowawcami, potem odjazd do domu

W tym dniu nie ma zajęć lekcyjnych!

GIMBUSY:

pętla 6.50
Sumina 7.00
Pstrążna 7.00
Zwonowice 6.45

Odwozy po zakończeniu (ok. 10.00 - 10.30)Poniedziałek 10.10.2016 r.

Organizacja zajęć w gimnazjum w poniedziałek 10.10.16 r. :

Plan lekcji

GIMBUSY: (odwozy)

pętla 12.20, 13.30, 14.20
Sumina 12.10, 13.20, 14.10
Pstrążna 12.20, 13.30, 14.10
Zwonowice 12.10, 14.40Konkurs z języka angielskiego i niemieckiego

Uczniowie naszego gimnazjum brali udział w konkursie języka angielskiego i niemieckiego, kóry odbył się w LO nr 2 w Raciborzu.

Relacja z konkursu ->Poniedziałek 26.09.2016 r.

Organizacja zajęć w gimnazjum w poniedziałek 26.09.16 r. :

Plan lekcji dla klas 3

GimbusyZaproszenie

Szkolne koło teatralne "Świetlik" zaprasza chętnych do udziału w zajęciach na pierwsze spotkanie. Odbędzie sie ono w najbliższy piątek (16.09. br.) o godzinie 15.00 w świetlicy szkolnej

Renata MarkiewiczUwaga!

W związku z prowadzonymi robotami w sołectwie Nowa Wieś uczniowie powracającyze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum oraz dzieci z przedszkola na czas remontu będą wysiadały na placu przed Świetlicą Środowiskową w Nowej Wsi.Plan lekcji

Nowy plan lekcji dostępny w zakładce -> Plan lekcji

Rozkład gimbusów na dzień 05.09.2016 r.Obiady w  gimnazjum

W zakładce Świetlica szkolna można znaleźć inormację na temat możliwości korzystania z gorącego posiłku w stołówce szkolnej.Język mniejszości narodowej

W Gimnazjum w Lyskach istnieje możliwość kontynuowania nauki języka mniejszości narodowej, języka niemieckiego. Uczniowie klas I, którzy uczęszczali na takie zajęcia w szkole podstawowej będą mogli uczestniczyć w tych zajęciach również w gimnazjum. Rodzice zainteresowanych uczniów proszeni są o złożenie w sekretariacie gimnazjum w terminie do 5 września 2016 r. niżej zamieszczonego wniosku.

WniosekProjekt "WIĘCEJ NIŻ ZDROWE ODŻYWIANIE"

W Gimnazjum w Lyskach od sierpnia 2016 r. do czerwca 2017 r. będzie realizowany projekt pt. "Więcej niż zdrowe odżywianie", który został zatwierdzony przez Euroregionalny Komitet Sterujący Funduszu Mikroprojektów 2014-2020 w Euroregionie Silesia w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska-Polska. Pierwsze działania tego projektu będą realizowane w naszej szkole już 26 sierpnia!Ubezpieczenie uczniów

Ubezpieczenie NW uczniów nie jest obowiązkowe, ale warto je wykupić. W roku szkolnym 2016/2017 podobnie jak w ubiegłym roku szkoła nie będzie pośredniczyć w zawieraniu umów ubezpieczenia uczniów. Rodzice jeżeli chcą ubezpieczyć dziecko, to powinni indywidualnie zawrzeć umowę z firmą ubezpieczeniową.POMOC MATERIALNA
dla uczniów gimnazjum

Uczniowie Gimnazjum w Lyskach mogą uzyskać pomoc materialną w następujących formach:

1. Pomoc materialna o charakterze edukacyjnym - stypendia szkolne

Pomoc materialna o charakterze edukacyjnym przysługuje uczniom szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych zamieszkałych na terenie Gminy Lyski.
Miesięczna wysokość dochodów na osobę w rodzinie nie może przekroczyć 514,00 zł netto (dochód z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku).
Dodatkowe informacje dotyczące stypendium szkolnego można uzyskać pod numerem telefonu 32 43 30 174 w Gminnym Zespole Obsługi Szkół i Przedszkoli w Lyskach

2. Zasiłek szkolny

Zasiłek szkolny może być przyznany uczniowi szkoły, zamieszkałemu na terenie Gminy Lyski znajdującemu się w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego (śmierci jednego lub obojga rodziców lub prawnych opiekunów, klęski żywiołowej, długotrwałej choroby ucznia, innych szczególnych zdarzeń losowych)
O zasiłek szkolny można ubiegać się w terminie nie dłuższym niż 2 miesiące od wystąpienia zdarzenia losowego uzasadniającego przyznanie tego zasiłku.

3. Wyprawka szkolna
 

Wnioski można pobrać poniżej lub w sekretariacie gimnazjum.

  Wniosek o stypendium szkolne

  Wniosek o zasiłek szkolny

  Wniosek o wyprawkę

Termin składania wniosku o stypendium szkolne: 15.09.2016 r.

Termin szkładania wniosku o wyprawkę szkolną:
07.09.2016 r.Dowóz dzieci niepełnosprawnych do szkół
i placówek oświatowych

Dowóz dzieci niepełnosprawnych do szkół i placówek oświatowych możliwy jest przede wszystkim w formie dowozu zbiorowego - organizowanego przez gminę lub w uzasadnionych przypadkach w formie dowozu indywidualnego.

Aby otrzymać świadczenie bezpłatnego transportu lub zwrot kosztów dowozu zorganizowanego przez rodziców (opiekunów prawnych) należy złożyć podanie o zapewnienie dowozu w Urzędzie Gminy Lyski wraz z wymaganymi dokumentami potwierdzającymi uprawnienia ucznia do dowozu.

Więcej informacji na stronie UG Lyski
Rezerwacje "ORLIK"

PO GODZ. 16.00

tel. 572 907 937

tel. 791 980 410

Nowości na stronie

Motto szkoły

"Życie Twą szansą wykorzystaj ją.
Życie wyzwaniem -
weź je w ręce swe.
Życie obowiązkiem, więc wypełnij go.
Życie jest marzeniem, spełnij je."

Matka Teresa z Kalkuty

Do wakacji pozostało:

1% podatku

Z fotokroniki